czwartek, 14 lipca 2011

Rytm w nauce języka obcego - zwiększanie efektywności

Ucząc języka angielskiego przez ostatnie kilkanaście lat, coraz bardzie utwierdzam się w przekonaniu, że rytm, albo inaczej systematyka, odgrywa znaczącą rolę w przyswajaniu języka obcego.

Wśród wszystkich moich uczniów, których miałem okazję uczyć można zauważyć, że osoby, które systematycznie biorą udział w zajęciach, odnoszę często lepsze efekty, niż osoby, które być może posiadają lepsze predyspozycje, lecz mają poważny problem z systematyką (często odwołują zajęcia, nie odrabiają zadań domowych, nie poświęcają dodatkowego czasu na naukę aniżeli ta z lektorem).

Zachęcam wszystkich, którzy uczą się języków obcych, do stosowania kilku podstawowych zabiegów, aby zwiększyć efektywność nauki.

15 minut co drugi dzień - weź książkę lub ostatnie materiały z angielskiego i przejrzyj je. Zajmie ci to ledwie kilka minut, a twój umysł się odświeży, przez co szybciej zapamięta lub zrozumie ostatnie tematy z lekcji.

Regularne uczęszczanie na zajęcia - jeżeli co jakiś czas odwołujemy zajęcia, to na kolejnych zajęciach tracimy niepotrzebny czas aby odświeżyć sobie materiał z poprzednich zajęć. Osoby, które systematycznie chodzą na zajęcia osiągają znacznie lepsze efekty.

Nauka języka angielskiego jako hobby - potraktuj naukę języka jako hobby a nie jako przymus. Dość często podchodzimy do nauki jak do czegoś co musimy zrobić, a nasza natura, na ogół lubi się przeciwstawiać takim nakazom. Jeżeli zaś potraktujemy to jako temat do zgłębienia, poznania, wtedy będziemy dociekać, zadawać pytania, a przez to lepiej poznamy ten język.

---
TAGI: motywacja w nauce języka angielskiego, coaching w nauce języka obcego, ciekawostki, lektor angielskiego Poznań.