środa, 30 maja 2012

Myślenie w obcym języku poprawia podejmowanie decyzji

Według badań przeprowadzonych na grupie ponad 300 osób ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej okazuje się, że myślenie w języku obcym wpływa na sposób podejmowania decyzji.  Przebadane osoby, które dokonywały wyborów w języku obcym podejmowały bardziej racjonalne decyzje niż osoby, które podejmowały decyzje w języku ojczystym.

Autorzy badań przeprowadzili serie różnych eksperymentów, które wykazały, że myślenie w obcym języku wspomaga podejmowanie bardziej racjonalnych decyzji. W jednym z przeprowadzonych badań, uczestnikom badania przedstawiono następującą propozycję. Każdy uczestnik dostawał 15$ w banknotach po 1$, następnie uczestnik mógł zatrzymać tą kwotę lub wziąć udział w zakładzie polegającym na rzucie monetą. W przypadku gdy uczestnik przegrał dany rzut, tracił dolara, podczas gdy jeśli wygrał to dostawał przegranego dolara plus dodatkowo 1,50$ co w efekcie przy dużej ilości rzutów prowadziłoby do zysku uczestnika.

Kiedy eksperyment został przeprowadzony w języku angielskim wśród studentów Uniwersytetu w Chicago 54% studentów zdecydowało się na wybór zakładów z monetą. W momencie gdy ten sam eksperyment został przeprowadzony po hiszpańsku (wśród studentów, dla których językiem ojczystym był angielski) okazało się, że opcję z zakładem wybierało już 71%.

Ponadto autorzy badania wykonali szereg innych eksperymentów, które potwierdziły ich wcześniej stawianą tezę


Źródło: http://www.wired.com/wiredscience/2012/04/language-and-bias/
---
TAGI: język obcy, podejmowanie decyzji, zdrowie a język obcy